DOLAR 18,4534
EURO 17,8442
ALTIN 971,523
BIST 3281,61
Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum °C

“BODRUM’UN KADİM KÜLTÜRÜNÜ DUMAN ADAMLAR YOK ETTİ SAYIN BAŞKAN;BODRUM’DA DOYANLAR DEĞİL”

“BODRUM’UN KADİM KÜLTÜRÜNÜ DUMAN  ADAMLAR YOK ETTİ SAYIN BAŞKAN;BODRUM’DA DOYANLAR DEĞİL”
01.06.2021
661
A+
A-
Geçen gün,Cumhuriyet Gazetesinden bir bayan köşe yazarına demeç vermiştiniz “Bodrum’un Kadim Kültürünün Korunması ile ilgili:
“……Bodrum kültürü;Ege kültürü ile ,Akdeniz kültürünün buluşmasıdır.”Demişsiniz çok doğru söylemişsiniz de o kültürün 1980’den sonra “Duman Adamlar”tarafından yok edildiğini kimsecikler size anlatmadı mı?
Devam etmişsiniz:”……Buraya yerleşenler yalnız Türk ya da Osmanlı değil Karya’yı,Lidya’yı,Likya’yı hatta onların binlerce yıllık geçmişini;edebiyatını bilmeli,özümsemeli….demişsiniz.
“Önce deniz kültürünü edinmeli;Bodrum insanının hoşgörü özelliklerini benimsemeli;Kendi de ona göre davranmalıdır.demişsiniz
Sayın Başkan,siz suçluları bulmuşsunuz ya da birileri size suçluları işaret etmiş.Sizin etrafınıza çöreklenmiş olan sanatçılar,enteller,danteller var ya hepsi Duman Adamları”biliyorlardı.Dilsiz şeytan gibi tepki göstermiyorlardı.
Ne mi yapıyorlardı.Barlarda,sahillerde toplanıyor şaraplarını yudumlarken Duman Adamlar tarafından her şeyi çalınan; işgal edilen Bodrum’un saf, güzel,hoşgörülü insanlarına gülüyorlardı.Şimdiler de çoğu ,duydum ki size sanat danışmanı olmuşlar.
Sayın Başkan,1980 sonrasında Bodrum’un bir Cevat Şakir’i olsaydı.Bugün Bodrum “Dünya Markası” bir şehir olurdu.
Duman Adamlar ne mi yaptı?Cenneti fark ettiler.Cenneti işgal etmenin planlarını hazırladılar.Sıra projeyi uygulamaya gelince
Bodrum’un cennet köşesi bağını,bahçesini,dağını,kıyısını,kenarını,ormanını,ovasını sıfırları çok, değerleri yok olan demet demet paralarla cennet köşelerini satın almaya başladılar.
Cennet köşesi bahçelerini,bağlarını,dağlarını Duman Adamlara sıfırları çok,satın alma değeri yok paralara satan Bodrumluların:
Yürüyüşü değişti.
Giyinişi değişti.
Kahvede sandalyede oturuşu değişti.
Kahveciden çay istemedeki ses tonu değişti.
Yaşadığı evi değişti.
Mobilyaları değişti.
Arabası değişti.
Urbaları değişti.
Akranı,arkadaşı değişti.
Deniz insanı kimliği değişti
Kibar,hoşgörülü insan kişiliği değişti.
Alıcı Kuşların saldırısına uğrayınca güvenini ;naifliğini yitirdi.
Peki kimdi bu cennet köşesini satan Bodrumlu nazik insanlara musallat olan “Alıcı Kuşlar” :
Bankacılar,
İnşaatçılar,
Komisyoncular,
Beyaz eşya satıcıları,
Otomobil satıcıları,
Albenisi yüksek mağazalar,
Kuyumcular,
Cami Hocaları,cami koruma dernek başkanları.
Hepsi düşüyor İsmail Amcamın,sıfırı çok,değeri yok parasının peşine.
Hepsini anladık da bu cami hocaları ne alaka diye soracaksanız.Haklısınız anlatayım.İsmail Amca sattı cennet bahçesini…Aldı sıfırı bol değeri yok paraları koştu bankaya…Banka yüksek faiz veriyor fakat ana para bir yıl sonra en az %20 enflasyonla eriyor.İsmail amca ne bilsin dönen dolabı.Cami hocası geliyor İsmail Amca’ya zekat denen bir ibadetin olduğunu söylüyor.İsmail Amcanın bankadaki parasının da miktarını biliyor ve cami için,paranın 40’ta birini istiyor.İsmail Amca,ulan hoca her yıl %20 enflasyon farkıyla eriyip yok olan, buhar paranın zekatı mı olur diyemiyor.40’ta birini hoca efendinin avucunun içine sayıyor.
Yarımada’da yapılan tüm İmam lojmanları İsmail Amcaların yok parasından alınan zekat paraları ile yaptırılıyor.
Yalıkavak’ta 3+1 ölçülerde güneş enerjili 8 adet imam lojmanı var.
O sıralarda cami hocalarının son model arabalar aldığı benim gibi herkesin de malumuydu.
Duman Adamların ve Alıcı Kuşların soyup soğana çevirdiği Bodrumlu İsmail Amca’da “”Kadim Bodrum Kültürü mü kalır.
Başkanım ?
Sayın Başkan,Bodrum’un Kadim Kültürünü,Bodrum’a doymak için gelen Karadenizliler de Urfalılar da bozmadı.Dışarıdan gelen ülkemizin güzel insanları da “Duman Adamlarının”elindeki fırçayla boyandı. Onlar da geldikleri şehirlerin “Kadim Kültürlerini”kaybettiler.
Yılda bir kez hasret gidermek için yapılan Hamsi şenliğini de Bodrum’un renkliliğinden saymak gerek Sayın BAŞKAN…
Bugün Bodrum’da Duman Adamlar var mıdır?Evet eskisinden çok daha fazla;çok daha fütursuzca Bodrum Coğrafyasını talana devam etmektedirler.
Sizi kim yönlendiriyor bilmiyorum.Lütfen benim yazdıklarımı babanıza okuyun,beni haklı bulmazsa ben herkesin içinde sizden ,bu yazı için özür dilerim.
Kadim Bodrum Kültürünü “iliklerine kadar yaşayan yok mu?Fazlasıyla var Bodrum’da.Aksona Mehmet…Halil Aktaş…ALİ YILDIZHAN…İBRAHİM Yüksel Bu saydıklarım Bodrum’un tüm insanlarını,hayvanlarını,denizini,nebatı,türküsünü folklorunu bilirler.
Bu isimlerden Yarımada’da yerlisi doğanla, Bodrum’da doyan, binlercesi var. Gerisini bulmak da sizin işiniz olsun.
Sami Ekinci
1 Haziran 2019
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.