DOLAR 17,9614
EURO 18,2952
ALTIN 1023,681
BIST 2750,49
Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum °C

İtfaiyecilerin hali ne olacak ?

İtfaiyecilerin hali ne olacak ?
02.10.2020
530
A+
A-

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “İtfaiyeciler yürüttükleri kamu hizmeti sırasında doğa için, vatandaşın canı ve malı için canını ortaya koyan bir meslek grubudur. İtfaiyecilerimizin önemli sorunları bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı bu sorunların çözümü için adım atmalıdır” diyerek, itfaiyecilerin sorunları hakkında Bakanlığın çalışmalarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

İTFAİYECİLERİMİZİN SORUNLARINI ÇÖZMELİYİZ

“Dünyada itfaiyeciler, en üst kamu otoriteleri tarafından hizmetleri karşılığı sürekli takdir edilir. İtibarlı bir meslektir. Biz ise itfaiyecilerimize gereken değeri vermiyoruz” diyen Girgin şu örnekleri verdi:” Mesela, itfaiyecilerimiz, bir kuruş dalış tazminatı bile almadan suda ceset arar. Aynı işi yaptığı yapan değerli AFAD çalışanlarımız teknik kadroda arama-kurtarma teknikeri olarak çalışırken, itfaiyecilerimiz genel idari hizmetler sınıfında yer alır. Bir başka örnek, polis, asker, postacı işine giderken ulaşımını bedava sağlar. Bu doğru bir uygulamadır. Fakat itfaiyecilerimiz çalıştığı yere beş vasıta ile bile gitse böyle bir haktan yararlanamaz. Bu yanlıştır. Yine itfaiyecinin yıpranma payı sadece yangında geçen saatleri kadardır. Yaptığı diğer can ve mal kurtarma ile ilgili görevlerde yıpranmadığı düşünülmüş. Aynı şekilde, görev şehitliği hakkı sadece yangında vardır. Başka bir görev yaparken ( arama kurtarma yaparken, afet ve acil durum müdahalesi yaparken, vb.)   şehit sayılmaz.”

İTFAİYECİLERİN İŞ RİSKİ VE GÜÇLÜĞÜ TAZMİNATI ARTTIRILMALIDIR

Girgin, “İtfaiye çalışanlarının hak etmiş olduğu iş riski ve güçlüğü tazminatı, anayasanın temel ilkelerinden olan “ölçülülük, eşitlik ve adalet” ilkelerine göre yeniden düzenlenerek, iş güçlüğünün karşılığı olacak şekilde artırılmalıdır. Olaylara müdahale sırasında dünyada her yıl yüzlerce, ülkemizde ise onlarca itfaiyeci yaşamını yitirmekte ya da sakatlanmaktadır. Birçok itfaiyeci soluduğu zehirli dumanlardan dolayı akciğer ve cilt kanseri olmaktadır”  dedi.

İTFAİYECİLERE MESLEĞE ÖZGÜ TAZMİNATLAR VERİLMELİDİR

“İtfaiye çalışanları başta yangın olmak üzere birçok arama-kurtarma gerektiren olaya fiili müdahale etmektedir. Zor ve kutsal bir göreve sahip olan itfaiye çalışanlarının meslekleriyle ilgili tazminatlarının olması gerekmektedir” diyen Girgin “Birçok kurum personeli meslekleriyle ilgili özel tazminat alırken itfaiye çalışanları meslekleriyle ilgili hiçbir tazminat alamamaktadır. Sağlık Bakanlığı’nda çalışan doktorlar, hemşireler, ebeler, paramedikler, acil tıp teknisyenleri sağlık hizmetleri tazminatı almaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışanlar din hizmeti tazminatı almaktadır. Öğretmenler meslekleriyle ilgili tazminat almaktadır. Milli Savunma Bakanlığı’nda çalışan rütbeli personeller görev alanına göre jandarma tazminatı, iç güvenlik bölgesi tazminatı, operasyon tazminatı, sınır tazminatı adları altında değişik tazminatlar almaktadır. Kısacası, birçok mesleğin kendine has tazminatları vardır. Bunu itfaiyecilerimizden esirgemeyelim” dedi.

İTFAİYE HİZMETLERİ SINIFI OLUŞTURULMALIDIR

“İtfaiye çalışanları için “İtfaiye Hizmetleri Sınıfı” adında yeni bir hizmet sınıfı oluşturulmalıdır” diyen Girgin, şöyle devam etti: “Nitelikli ve donanımlı bir itfaiye teşkilatı olabilmek, personelin ve idarecilerin ciddi çaba sarf etmesine, mesleği için yeterli seviyeye gelmesi, gerek olaylara müdahale kısmında gerekse önlem aldırma kısmında itfaiyecilerin kendi çabasıyla sağlanmaktadır. Uzun zaman ve emek isteyen bu süreçlerin sonunda bir fen memuru yada tekniker kadar bilgi ve birikime sahip olan itfaiye personelinin diğer kamu kurumlarında (örneğin AFAD) teknik hizmet sınıfında yer almasına rağmen, aynı işleri ( her türlü kurtarma, afetlere müdahale) hatta daha fazlasını ( yangın söndürme, su baskını, ilkyardım, binalarda önlem aldırma) yapmasına rağmen teknik hizmetler sınıfı yerine büro personellerini kapsayan Genel İdari Hizmetler Sınıfında yer alması adalet ve hakkaniyetle bağdaşmamaktadır.”

İTFAİYECİLERİN ŞEHİTLİK VE GAZİLİK HAKKI BÜTÜN İTFAİ OLAYLARI KAPSAMALIDIR

Girgin son olarak “2015 Yılı Ağustos ayı içerisinde gerçekleşen toplu sözleşmelerde itfaiyecilere şehitlik hakkı getirilmiştir. Ancak itfaiyecilere getirilen şehitlik ve gazilik hakkı fiilen yangına müdahale sırasında hayatını kaybetme ya da sakatlanma durumunda verilmekte; diğer itfai olaylara müdahale sırasında hayatını kaybetme ya da sakatlanma durumunda verilmemektedir. Buna yönelik de yeni bir düzenleme yapılmalıdır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.