DOLAR 15,9109
EURO 16,8974
ALTIN 940,607
BIST 2393,61
Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum °C

Bodrum Belediyesi o yerle ilgili Danıştay’a dava açtı

Bodrum Belediyesi o yerle ilgili Danıştay’a dava açtı
07.10.2020
585
A+
A-

Bodrum’un Ortakent Mahallesi’nde, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile imara açılan 1 milyon 100 metrekarelik hazine arazisinde incelemelerde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, partisinin ilçe başkanlığı önünde bir basın açıklaması yaptı. Bodrum’un haklı mücadelesini Ankara’ya taşımak için geldiğini söyleyen Öztunç, “Bütün dünya pandemi ile uğraşırken, birileri de rant ile uğraşıyor. Bu memleketin sahilleri AK Partiden çektiğini hiç kimseden çekmedi.” dedi.

Ortakent’te imara açılan hazine arazini incelemek üzere Bodrum’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’a, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan ve Belediye Meclis Üyeleri ile partilileri eşlik etti.

ÖZTUNÇ:” AK PARTİ SAHİLLERE GÖZ DİKTİ”

Belediye Başkanı Ahmet Aras ve beraberindeki heyetle Kabakum sahilinde gezen Öztunç, daha sonra Belediye’yi ziyaret etti. Ardından CHP İlçe Başkanlığı’na giden Ali Öztunç, burada bir basın açıklaması yaptı.  Ülkenin ve dünyanın pandemi ile uğraştığı bu zorlu süreçte birilerinin de rant ile uğraştığını söyleyen Öztunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“20 Ağustos günü yayımlanan kararname ile Ortakent’te 1 milyon 100 bin metrekare hazine arazisini özelleştirmek üzere imara açmışlar. Bölgeyi yerinde gördük, denize kıyısı olan Ortakent’in 10’da biri büyüklüğünde bir arazi. Ne olacakmış burası? Otel, konut, ticaret alanı olacakmış. Bu alanın tamamı 3. derece sit alanı ve alanın tamamı mera geçiyor. Rahmetli Bülent Ecevit 2001 yılında burayı meraya çevirmiş. Bu memleketin sahilleri AK Parti’den çektiğini hiç kimseden çekmedi. Gözlerini sahillere dikmişler, işleri talan, işleri rant.”

ÖZTUNÇ: “ARAZİ KATARLILAR’A SATILACAK”

Bahse konu arazinin paravan şirketler aracılığı ile Katarlılar tarafından satın alınacağını iddia eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç,  konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü;

“Bu arazi kime satılacak? Konuşulan, paravan firmalar aracılığıyla yani Katarlılar aracılığıyla satın alınacak. Sayın Cumhurbaşkanı gittiğini, bir daha o koltuğa oturamayacağını görüyor, anketler kötü çıkıyor, seçimi kaybedeceğini biliyor ve burayı alarak kendisine İstanbul Kısıklı’dakine benzer villalar kuracak. Toplum bunu konuşuyor. Vatandaş bunu konuşuyor. Bu çok önemli bir iddiadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yollarla bu alana yaptıracağı villalarda maaile oturacak, dertleri bu. Emekliliğini burada sürdürmeyi planlıyor. Yani burayı kendilerine tahsis etmek istiyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Buralar milletin malı, bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Milletin malını özelleştirmeye açıp satabilir misin? Ne hakla yapacaksın bunu? Buna direneceğiz, buna izin vermeyeceğiz.”

AK Parti Hükümetinin Atatürk’ten, İsmet İnönü’den, Rahmetli Ecevit, Özal ve Erbakan’dan kalan mirası hoyratça harcadığını savunan Öztunç, Bodrum’a ikinci “Kısıklı villalarının” yapılmasına izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

BAŞKAN ARAS: “KENTİN NEFES ALDIĞI ALAN İMARA AÇILMASIN…”

Mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı bulunan ve yüzölçümü toplamı 1.102.309,61 metrekare olan araziye ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan plan değişikliklerinin  5 Ekim 2020 tarihinde askıdan inerek yürürlüğe girmesinin ardından hukuki mücadelenin başlatıldığını söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, 6 Ekim 2020 tarihinde Danıştay nezdinde yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle dava açıldığını kaydetti.

Söz konusu arazinin 2010 yılından bu yana zaman zaman farklı şekillerde gündeme getirildiğini anlatan Aras, “Bu alan daha önce TOKİ’ye devredilmek istendi. O dönemde Belediye ve halkın göstermiş olduğu tepki ile bu işlem geri alındı. Bugün gelinen noktada ise bu alan imara açıldı. 1/100 binlik planlarda burası kentsel yeşil alan ve park alanı olarak geçiyor. Şimdi planlarda yapılan değişiklilerle burası artık konut, ticaret ve turizm alanına çevrildi. Kentin nefes aldığı bu alan şimdi imar baskısı ile karşı karşıya. Bodrum zaten sürekli yapılaşma ve nüfus artışı baskısı yaşıyor. Bodrum’daki kamu mallarının oranı oldukça düşük ve zaten az olan bu kamu alanlarının imara açılmaması gerekiyor.” dedi.

BAŞKAN ARAS:” MEVCUT SORUNLARA YENİLERİ EKLENİR…”

Mimarlar tarafından yapılan değerlendirmeye göre yüzlerce konutun yapılabileceği arazinin imara açılmasının Bodrum’un sorunlarını arttıracağını ifade eden Başkan Ahmet Aras sözlerine şöyle devam etti:

“Su, altyapı, trafik, çevre ve deniz kirliliği problemleri olan bir kentte hala daha imar planların da bile konu edilmeyen bir alanı imara açarak yeni altyapı ve nüfus sorunlarına yol açıyorsanız bir problem var demektir. Bodrum halkı bunu istemiyor. İktidar bazı bölgelerde yeşil alanlar yaparak millete kazandırıyor biz de bu bölgenin park haline getirilerek halkın kullanımına açılmasını istiyoruz. “

Bodrum’un bir rant alanı olarak değil korunacak bir dünya mirası olarak görülmesi gerektiğini yineleyen Başkan Aras, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkan planlara dün itibariyle itiraz edilerek dava açıldığını hatırlattı ve kentteki tüm STK’ların bu mücadeleye destek vermesini istedi.

MUĞLA GENELİNDE 32 YENİ JEOTERMAL SAHA İHALESİ AÇILDI…

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Muğla’da yeni jeotermal saha inceleme ihalesinin açıldığını duyurdu. Bu sabah yayımlanan Resmi Gazete’de, 10’u Bodrum’da olmak üzere Muğla genelinde toplam 32 yeni Jeotermal Saha inceleme ihalesinin açıldığı belirten Ali Öztunç, “Bodrum’da, Yalıkavak, Gökçebel, Mazı ve Türkbükü Mahallelerinde Jeotermal saha ihalesi açıldı. Jeotermal tesislere karşı değiliz ama Türkiye’de jeotermal yanlış uygulanıyor biz buna karşıyız. 250 TL. dosya ücreti ve bin 539 TL. teminat ile herkes bu ihalelere katılabiliyor, bu kabul edilemez. Hazinede para kalmadı, hazinedeki açığı kapatmaya çalışan Tayyip Bey, AK Parti Muğla’yı satılığa çıkardı. Muğla’yı delik değişik ederek hazine kurtarılmaz.” dedi.

4 AYDA HASTANE YAPAN HÜKÜMET, 3 YILDIR BODRUM’DAKİ HASTANEYİ BİTİREMEMİŞ

Bodrum’daki yeni devlet hastanesini de gündeme getiren Öztunç, “Pandemi sürecinde 4 ayda hastane yapan hükümet 3 yıldır Bodrum’daki yeni hastaneyi bitirememiş” diye konuştu. Ali Öztunç, “Belediye Başkanım ve İlçe Başkanımdan öğrendiğime göre, 1 Ocak 2019’da teslim edilmesi gereken devlet hastanesi 2020 yılı bitmek üzereyken ancak yüzde 40’ı bitmiş. Birde kalkmışlar ‘Sayın Cumhurbaşkanım teşekkür ederiz’ diye pankart asmışlar. Neye teşekkür ediyorsunuz, dalga mı geçiyorsunuz. Pandemi  var diyorsunuz tedbirler alıyorsunuz bir hastaneyi 3 yılda bitiremiyorsunuz. Sağlık Bakanı yanlış veriler açıklayacağına gelsin Bodrum’da hastaneyi bitirsin. Bodrum, 100 binlerce insanın geldiği, milyonlarca insanın tatil yaptığı bir kent. Bu devlet hastanesinin bitirilmesi gerekiyor.” Dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.