DOLAR 15,617
EURO 16,3165
ALTIN 905,437
BIST 2409,23
Bodrum Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bodrum °C

Burak Erbay’dan Akyaka imar planına sert tepki

Burak Erbay’dan Akyaka imar planına sert tepki
12.11.2020
450
A+
A-

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, Muğla Akyaka’da doğal güzellileri ve mimari yapıyı olumsuz etkileyecek Akyaka İmar Planı Revizyonu ile ilgili açıklama yaptı.

Akyaka’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra biyolojik çeşitliliğini, koruma alanlarını ve özgün mimari yapısını bozarak yapılaşmanın önünü açacak imar planını eleştiren Erbay, “Bu plan hayata geçerse Akyaka betona ve ranta teslim edilecektir. Eşsiz doğal güzelliklerimiz, kendine has mimari yapımız ve Azmak nehrimiz yok olacaktır.” dedi.

 

Muğla’nın doğal güzellilerinin her geçen gün başka bir talan planıyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Erbay,  “Bir sabah kalkıyoruz yeni bir talan planıyla karşılaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı kararıyla Bodrum’da bir milyon metrekare alan imara açıldı. Öte yandan Muğla’nın çeşitli bölgelerinde 32 alanda jeotermal arama sahası ilan edilerek ihaleye çıkarılmak istendi. Köyceğiz Sandras Dağı’nda maden sahası için ormanlarımız ve içme su kaynaklarımız yok ediliyor. Şimdi de dünya güzeli Akyaka imara açılarak talan edilmek isteniyor.” şeklinde konuştu.

“Ne olursa olsun Muğlamızı bu yağma ve talan anlayışına karşı savunmaya, çocuklarımıza ve torunlarımıza yeşil dağları ve mavi denizi olan bir Muğla bırakmaya kararlıyız.” diyen Erbay, şunları söyledi;

Akyaka ruhundan koparılıp talana açılmak isteniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Akyaka ve Azmak Kıyı Bandı İçin Koruma Amaçlı Akyaka İmar Planı Revizyonu adında bir plan askıya çıkarıldı. Koruma Amaçlı Plan dense de planı incelediğimizde gördük ki yine tam bir yağma ve talan planlanmış. Biz süslü sözlerle rantın ve yağmanın üzerinin örtülmesine alışığız. Bu planda da tam olarak bu yapılıyor. Koruma amaçlı plan deniyor ama bu plan doğamızı, çevremizi, ve Akyaka’ya özgün Nail Çakırhan mimarimizi ve eşsiz güzellikteki Azmağımızı yapılaşmaya açıyor. Bu planlamayla kentin dokusu bozulmak isteniyor. İnsanlar yaşadıkları mekanlardan koparılmak isteniyor. Mekanlar ve kentler yaşayan, tarihi ve kültürel mirası taşıyan, ruhu olan alanlardır. Ancak bu projeyle Akyaka ruhundan ve tarihinden koparılmakta betona boğulmak istenmektedir. Bu nedenle sorgusuz sualsiz Akyaka’nın doğasını bozacak, burada yaşayan insanların huzurunu kaçıracak bu proje iptal edilmelidir.

Yatırıma karşı değiliz betonlaşmaya karşıyız

Akyaka, Gökova Özel Çevre Koruma bölgesi içerisinde yer alması nedeniyle doğal ve ekolojik yapısı korunması gereken bir alan olmasına rağmen koruma alanı statüsü değiştirilerek Akyaka’da kalan son meydan da yapılaşmaya izin verilmektedir. Akyaka için hayati öneme sahip bir planlama yapılıyor ancak bu planlamadan Ula halkının, Akyaka’da yaşayan insanların, Akyaka sevdalılarının haberi yok. Yine gizli saklı, şeffaflıktan uzak bir plan hazırlanarak halka dayatılıyor. Biz Muğlamıza yapılacak yatırımlara asla karşı değiliz. Ancak doğamıza, çevremize, kıyılarımıza ve denizlerimize, yaşam alanlarımıza zarar verilmesine karşıyız ve her zaman da karşı olacağız.

Yat limanı ve konaklama alanları inşa edilecek

Her ne kadar bu planlamayla Akyaka’da bir yat limanı yapılmayacağı ve azmak kıyı şeridinde yer alan, azmakla bütünleşmiş mekanların yıkılmayacağı söylense de Bakanlık tarafından açıklanan planda Akyaka kıyı şeridinde bir yat limanı inşa edileceğini görüyoruz. Bizim için esasa olan bakanlığın askıda bulunan planıdır. Planlara göre yat limanının yapılacağı alan hassas ekosistemi nedeni ile korunması gereken Kadın Azmağı’nın girişinde yer alıyor. Buraya yat limanı yapılması durumunda tekne trafiği, çevre, gürültü ve ses kirliliği yaratacak, bu bölgedeki doğal yaşamı olumsuz etkileyecek, Akyaka’nın kıyı ekosistemini tahrip edecektir. Diğer yandan yat limanının kıyıda yapılacak eklentileri de kent yaşamını olumsuz etkileyecektir. Limanın hemen arkasında yer alan kent meydanı kamusal alan olmaktan çıkarılarak, burayı işletecek şirkete devredilecek ve halkın kıyı ile bağlantısı koparılacaktır.

Özel Proje Alanı ilan ediliyor

Yat limanının yapılacağı alanın arka kısmında yer alan, halkın nefes alabildiği son yer olan Akyaka Meydanı, Özel Proje Alanı ilan edilmektedir. Ayrıca yine meydanın hemen yanındaki beş parsellik konut alanı da Özel Proje Alanı olarak belirlenmiştir. Hali hazırda bu parsellerde yaklaşık iki yüz aile yaşamaktadır. Ancak bu planla bu alanın imar durumu değiştirilmiş ve konut alanından çıkarılarak konaklama tesisi alanına dönüştürülmüştür. Bu alan Özel Proje Alanı ilan edilerek kamulaştırma yöntemi dışında ilçe belediyesinin belirlediği emlak vergisi rayiç bedelleri üzerinden bedel tespiti yapılarak vatandaşın elinden alınacaktır. Bu planlamayla buralar yıllardır orada yaşayan insanların elinden alınarak bu projeyi yapacak yandaş şirkete devredilecektir. Bu proje ile bu alandaki evler yıkılacak yerine ise marinanın ek hizmet tesisleri ile bir AVM yapılaması planlanmaktadır. Anayasamızın 35. maddesi Mülkiyet Hakkını düzenlemektedir. Ancak bu uygulamayla Anayasa çiğnenerek vatandaşın malı gasp edilmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.