TARİHİ MECLİSTE İLGİNÇ KONULAR KARARA BAĞLANDI. - BODRUM KAPAK HABER

TARİHİ MECLİSTE İLGİNÇ KONULAR KARARA BAĞLANDI.

443 kez okundu
Kapak Haber

Bodrum Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı olağan toplantısı, vatandaşların da katılımıyla Bodrum'un 4 bin yıllık tarihini yansıtan Antik Tiyatro'da gerçekleştirildi. Bodrum Belediyesi'nin 90 günlük faaliyet raporlarının sunumunun yapıldığı mecliste 15 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclis'te aynı zamanda Bodrum Belediyesi'nin 'ruhsat' birimini TMMOB bileşenlerinin denetimine açan protokole de imza atlıdı.

Tarihinde ilk kez Antik Tiyatro'da toplanan Bodrum Belediye Meclisi'nin olağan toplantısına siyasi partilerin Bodrum ilçe başkanları, STK'ların temsilcileri ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Temmuz ayı olağan meclis toplantısı açılışında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum'un anıt mezarları, antik kentleri, ören yerleri ve kalıntılarıyla dünyanın en özel coğrafyalarından biri olduğunu belirterek, "Bugün tarihi bir mekanda, tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Geçmişinden ders alamayan kentler, geleceklerini de imar edemezler. Bodrum beş bin yıllık tarihi ve kültürüyle muhteşem bir coğrafya. Dünyanın hiçbir yerinde tarihin, kültürün, insanın, doğanın, çevrenin bu kadar iç içe geçtiği başka bir yer bulamazsınız. Sayısız medeniyet Bodrum'un hafızasına miras bıraktı. Dünyanın ilk kadın amirali, dünyanın ilk müzik yarışması bu topraklarda yapıldı. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu topraklarda yükseldi. Çok değerli isimler bu topraklarda yaşadı. Bu medeniyetlerin ve insanların izlerini taşıdığımız Bodrum'da, bütün bu kültürün, tarihin hikayelerini yeniden yazacağız" diye konuştu.

BODRUM GÜLLÜK GÜLİSTANLIK DEĞİL

Bodrum'un metropol haline geldiğini ancak hala zamana karşı direndiğini anlatan Başkan Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bodrum, deniz kum güneşle tanımlanamayacak kadar zengin bir kent. Ve biz bu kenti korumak zorundayız. Antik Tiyatro'da meclis toplantısı yapma fikri de bu düşünceden hasıl oldu. Bodrum acaba bu kadar tarihi, kültürü, insan değeriyle güllük gülistanlık bir yer mi? Tabii ki hayır. Özellikle 1980'den sonra yaşadığımız tahribat son noktasına geldi."

Bodrum'un nüfus istatistikleri hakkında bilgi veren Başkan Aras, tüm belediye hizmetlerini ve politkalarını belirlerken bu rakamları dikkate alarak adım atacaklarını belirtti. Aras,resmi rakamlara göre 170 bin nüfusu olan ancak yaz sezonunda toplam 1.5 milyon kişiyi ağırlayan Bodrum'da yaşanan altyapı, görüntü ve gürültü kirliliği gibi sorunlara da dikkat çekerek, hem yapılacak altyapı hizmetleri hakkında bilgi verdi, hem de kadın, çocuk, engelli ve sokak hayvanları için hazırladıkları projeleri anlattı.

Göreve geldikleri 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren toplumsal eşitlik birimi, veterinerlik ve muhtarlık müdürlükleri ve şeffaflık komisyonu gibi oluşumlara imza attıklarını kaydeden Aras, rutin belediyecilik hizmetleri konusunda da belediyenin tüm birimleriyle birlikte mesai mefhumu gözetmeden çalıştıklarını ifade etti. Bodrum'un derinleşen altyapı sorunlarına sezon bitimi itibariyle neşter vurulacağını belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şöyle devam etti:

 * Bodrum'da artık sokaklarda çöp sorunuyla karşılaşmayacağız. 

 * Kaçak yapılarla mücadelemize yaz sezonu bittikten sonra devam edeceğiz. 

 * Çarşı merkezlerini işgaliyeden ve görüntü kirliliğinden kurtarmak için çalışıyoruz. Bu sene esnaflarımızı mağdur etmemek için sadece uyarıyoruz, önümüzdeki sene tamamen ihlalleri ortadan kaldıracağız ve izin vermeyeceğiz. 

 * Gürültü kirliliği konusunda sıkı önlemler alıyoruz, para cezaları uygulamaya başlıyoruz.

 * Trafiği rahatlatmak için çalışmalarımıza başlıyoruz. Otogar yapılıyor, taşınacak ve akabinde sanayimiz de Bodrum dışına çıkarılacak. 

 * Bodrum'un yürüyerek de güzel olduğunu insanlara anlatacağız. 

 * Toplu taşıma kullanarak Bodrum'a gelinmesini isteyeceğiz. 

 * Bisiklet ve yaya yollarını hayata geçireceğiz.

 * Kadın sığınma evi bitti. Şu anda personelini atadık, Bakanlıktan onay bekliyoruz. En kısa zamanda açılacak. 

 * Çocuklarımız için projelerimiz var. 

 * Yaşlı bakım evi, kent müzesi, süngercilik müzesi kuruyoruz. 

 * KUDEB'i kurduk Bodrum'da ve sanat tarihçilerimizi, arkeologlarımızı istihdam ettik.  * Yel değirmenleri, tescilli binalar için vatandaşlarımız çok daha rahat izin alabilecek.  * Sarnıçlar ve yel değirmenlerinin bakımını günemimize aldık. 

 * Altyapı çalışmaları Büyükşehir Belediyemiz tarafından başlatılıyor. 

  * Dere ıslahları, yol çalışmaları, atık su arıtma tesisi, Turgutreis Yaşam Merkezi gibi yatırımlar bu sezon biter bitmez başlayacak.

 * Antik Tiyatro'nun önünden geçen yolu yayalaştıracağız. 

 * Aya Nikola projemiz hazır. Çok yakında farklı bir görünüme kavuşacak. 

 * Bodrum'un değerlerine sahip çıkıyoruz. 

 * Mandalina bahçelerini turizme kazandırıyoruz. 

 * Festivallerin sayısını makul düzeye çekeceğiz. 

 * Bodrum'a katkısı olan, çok önemli festivalleri gündemde tutacağız. 

 * Bodrum'un ismini herkese kullandırmayacağız. 2020'de bir çalıştay, festival, sempozyum takvimi yapacağız ve tüm dünyaya ilan edeceğiz 

 * Mesai mefhumu gözetmeden çalışıyoruz. 

 * Sokakta şu anda hissedilmiyor belki, ama çok yakın zamanda belediyenin faaliyetlerini hissedeceksiniz."

BELEDİYENİN TÜM MALİ TABLOLARI SUNUMLA ANLATILDI

Başkan Aras'ın konuşmasının ardından Bodrum Belediyesi Özel Kalem Müdürü Tayfun Yılmaz tarafından, 90 günlük icraatların özetlendiği bir sunum gerçekleştirdi. Bodrum Belediye Meclis Üyesi Emre Köroğlu, belediyenin 5 yıllık stratejik plan çalışmaları ile ilgili sunum yaparken, Mali İşler Müdürü Ahmet Demirel de belediyenin mali tablosu ile ilgili bir bilgilendirme yaptı. Belediye Meclis Üyesi Uğur İlhami Özden'in Gıda A.Ş.'ye ilişkin sunumunun ardından meclis oturumu başladı.

BELEDİYENİN RUHSAT BİRİMİ STK'LARIN DENETİMİNDE

15 maddenin görüşüldüğü Temmuz ayı olağan meclis toplantısının ardından, Bodrum Belediyesi ve TMMOB Bodrum Temsilciliği arasında bir protokol imzalandı.TMMOB bileşenlerinin Bodrum Belediye Meclisi'nden geçecek olan projelere katılımını öngören protokolü Belediye Başkanı Ahmet Aras ve TMMOB Bodrum Genel Sekreteri Şahabettin Doğan imzaladı. Başkan Aras, protokol ile Belediye'nin ruhsat biriminin TMMOB denetimine sunulduğunu belirterek "Bodrum'un geleceği için hayırlı bir karara imza atıyoruz" diye konuştu.

Meclis oturumunun kapanmasının ardından Antik Tiyatro meclisinin hatıra fotoğrafı çekilerek, vatandaşların soru, beklenti ve talepleri dinlendi.


Haber Ara

Diğer Haberler

DAVULLU ZURNALI KARŞILAMAYLA YENİ DÖNEME BAŞLADI

31 Mart 2019 da yapılan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi ...

PARTİ KAZANDI,BODRUM'UN KAZANIP KAZANMADIĞINI ZAMANLA GÖRECEĞİZ

31 Mart seçimlerinde İYİ Parti’den Bodrum Belediye Başkan Adayı olan ...

GÖNÜLLERİN BAŞKANI HALKIN ADAMINA GÖREVİ DEVRETTİ.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün düzenlenen törenle görevi Mehmet ...

AHMET ARAS'LA BODRUM BELEDİYE MECLİSİNİN İLK TOPLANTISI 7 NİSAN 2019 TARİHİNDE GERÇEKLEŞİYOR.

Bodrum Belediyesinin 2019 yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı 07.04.2019 ...

AHMET ARAS İLK MECLİS TOPLANTISINDA ÇOK ÖNEMLİ SÖZLER VERDİ.

31 Mart mahalli idareler seçimlerinde Bodrum Belediye Başkanı Seçilen Ahmet ...

ARAS VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMAYA TURGUTREİS'TEN BAŞLADI.

Bir otel işletmesi tarafından Turgutreis Bahçelievler Mahallesi Zeyyat Mandalinci Caddesi ...

Büyükşehir’in Okçuları Türkiye Şampiyonu

Muğla Büyükşehir Belediyesi Okçuluk Bayan Takımı 12 ülkeden 591 sporcunun ...

© 2019 bodrumkapak.com - Her Hakkı Saklıdır.

Cevat Şakir Cad. No:106/3 2.Kat Bodrum-Muğla
0252 316 04 03 / bodrumkapak@gmail.com