SINIRLARI DUVARLAR DEĞİL KAPILAR BELİRLER - BODRUM KAPAK HABER

SINIRLARI DUVARLAR DEĞİL KAPILAR BELİRLER

1296 kez okundu
Göknur Gürcan

Duvar, yıkılması arzulanan güç, kapı, iktidarını kanıtlamış sessizliktir. Tanımadığımız bir yapının yıkık duvarından içeri girebiliriz ama açık kapıdan içeri girmeye çekiniriz. Demek ki kapının olmadığı yerde duvarlar etkinliğini kaybediyor. Ya da kapılar, duvarlardan daha keskin çizgiler çekiyor; bize nerede durmamız gerektiğini söylüyor ve haddimizi bildiriyor. Antik mitolojide tanrıların bile gitmekten nefret ettiği yer altı dünyasını duymuşsunuzdur. Karaların Zeus’a, Okyanusların Posedion’a ait olması gibi orası da Hades’in ülkesidir. Bu “Sisli Karanlıklar Ülkesini”, üç başlı köpek Kerberos bekler. Yer altı ülkesinin belirgin duvarları yoktur ama kimsenin girmeyi istemediği bir kapısı vardır. Antik şair Hesiodos’un ölüler ülkesi tarifini Azra Erhat şöyle aktarmıştır;

 

“Orada yükselir yankılı konağı

Güçlü Hadesle korkunç Persephone’nin

Azgın bir köpek bekler kapısını

Amansız, sinsilikler ustası bir köpek

Girenlere yaltaklanır kuyruğu kulaklarıyla

Ama gireni bir daha bırakmaz dışarı

Pusuda bekleyip paramparça eder

Çıkmak için kapıya gelenleri”

 

 

Tarihi bir alanda, bir filmde ya da belgeselde, açık alanlara kurulmuş devasa kapılara denk gelmişsinizdir. Bu gösterişli kapılar, Antik Roma’da “tak” ya da “zafer kemeri” denilen ve ciddi bir güç simgesi olan yapılardı. Fethedilen yerlere yapılır ve sınırların artık geçilemez olmadığını halka bildirirdi.

Biz duvarların sınırlandırıcı gücüne çok alışmışız. O yüzden onları yıkmaya çalışır dururuz. Oysa kapalı bir kapının sınırlandırıcı gücü, hiçbir duvarda yoktur.  

Kapının, gerçekte bize iyi şeyleri çağrıştırmasının sebebi ise doğu inancında saklı olabilir. Konuyla ilgili en çok aşina olduğumuz inanç Tasavvuf kapılarıdır; sırasıyla her biri ayrı terbiye gerektiren şeriat, tarikat, marifet ve hakikat kapılarından geçilir. Bu kapıların zorluklarının hatırlanmaması, sonunda ulaşılan erdem olmalıdır.

Yani mecazen sınırlar yıkılır ve kapılar, saf sevgiye, iyiliğe, huzura açılır; Fakat yalnızca hak edenlere.


Haber Ara

© 2020 bodrumkapak.com - Her Hakkı Saklıdır.

Cevat Şakir Cad. No:106/3 2.Kat Bodrum-Muğla
0252 316 04 03 / bodrumkapak@gmail.com