ASIL YENİLGİ, YENİLDİKTEN SONRA DURMAKTIR - BODRUM KAPAK HABER

ASIL YENİLGİ, YENİLDİKTEN SONRA DURMAKTIR

1873 kez okundu
Göknur Gürcan

Zihnimiz öyle ilginç bir makine ki gerçekleşme potansiyeli olmayan şeyleri ümit etmez. Büyük yenilgilerden sonra bile içinde ferahlığın filizleri büyür. Umut taşıyan yanımız, onu gerçeğe çevirmeye yetecek kadar güçlü olduğumuzu bilir. Bizi durduran el ise yenilginin elidir. Yenilgi, yenileni yenene teslim eder. Yani yenildikten sonra duruyorsanız, bilin ki sizi yenen el, yolunuzu tıkıyordur. O zaman asıl yenilgi yenilmek değil, yenildikten sonra durmaktır.

Biz yenilgiyle yüzleşip vedalaşmaya değil, onu geleceğe taşımaya alışkınız. Hikayeyi hepimiz biliyoruz; Pandora, asla açmaması gereken kutuyu açtığı için tüm kötülüklerin dünyaya yayılmasına sebep olur. Bunu fark ettiğinde de kutuyu hemen kapatmaya çalışır ve dipteki umut, orada kapalı kalır. Pandora, Zeus tarafından insanların koruyucusu ve dostu Prometheus'u cezalandırmak için yaratılmış bir güzel. Prometheus'un tanrılardan ateşi çalıp insanlara götürmesi, zaten ona kızgın olan Zeus'u çılgına çevirmiş ve gazabı Prometheus'un üzerinde olmuş. Prometheus, Zeus'un yarattığı Pandora'ya aşık olduğunda, koruyucusu olduğu insanlığa yayılan kötülüğe aracı olmuş ve bir kere daha cezalandırılmış. Peki Pandora durmasaydı ne olacaktı; açlık, sefalet, acı, nefret, öfke ve diğer tüm kötülüklerin ardından umut da çıkacaktı.

Bu hikaye bana kalırsa kötülüklerin değil, umudunu kaybetmeye teşne insanın özeti. Çünkü drama sarılan insan, umuda sarılırken hep tereddüt ediyor. Ama asıl yenilgi, tereddütün gölgesine sığınandır.

Pandora'nın sandığını bırakalım. Bizim Bilgi Ağacı'nın dallarını kendine yuva tutan Zümrüd-ü Anka'mız var. Anka, Bilgi Ağacı'nın dallarından Kaf Dağı'na doğru uçtuğunda, kuşlar onu aramaya koyulurlar. Tüm sorunlarının çaresi olan Anka Kuşu'nu diğer adıyla Simurg'u bulmak için birleşir ve Kaf Dağı'na doğru uçarlar. Her biri kendi içinde zor olan vadilerden geçerler. Bu vadiler, erdem yolculuğunun yaşanması gereken zorluklarını temsil eder. Ama kuşların bir kısmı durur, gidemez, geri döner. Zümrüd-ü Anka'ya yalnız 30 kuş ulaşır ve oraya ulaştıklarında görürler ki aslında Zümrüd-ü Anka kendileridir.

İnanışa göre, küllerinden yeniden doğan Anka kuşu, öleceğini hissettiğinde kendine bir yuva yapar ve onu bir çeşit macunla sıvar. Güneş yuvayı yakıp kül ettiğinde genç bir Anka olarak yeniden doğar ve her şeye yeniden başlar.

Pandora'nın sandığı açıldı ve kapandı. O bizim hikayemiz değil artık. Bizim önümüzde, küllerimizden doğan bir Zümrüd-ü Anka kanatlandı. Yorulup durabilir ya da geri dönebiliriz. Ama sonunda Anka olacağını bilen için, uçmak nasıl ezaya dönüşebilir?

 

26.08.2018

G.Gürcan


Haber Ara

© 2020 bodrumkapak.com - Her Hakkı Saklıdır.

Cevat Şakir Cad. No:106/3 2.Kat Bodrum-Muğla
0252 316 04 03 / bodrumkapak@gmail.com