YOLUN AÇIK OLSUN YAĞMUR ... - BODRUM KAPAK HABER

YOLUN AÇIK OLSUN YAĞMUR ...

2655 kez okundu
Sizden gelenler

 

İzmir Saint Joseph’i  üstün dereceyle bitirdi

Fransıza’yı İngilizce’yi ve İtalyanca’yı ana dili kadar iyi konuşur,yazar.

Girdiği Üniversite sınavında hayal ettiği bölüme tüm  Devlet Üniversitelerinde girme,Özel Üniversitelerde ise tam burslu kayıt hakkı kazandı.

19 yaşında Pırıl pırıl “YARINLARIMIZ” dediğimiz bir genç KIZIMIZ

Tüm bunları elinin tersiyle itti.

Ve gurbete gitti tek başına.

Neden mi gitti …

 

Cevabını merak edenlere şu mektubu göndermiş…

 

Gittim ulan…

İki ay önce gittim.

Hayatımda hiç bu kadar rahatlamış hissetmedim,

Kuşlar gibi hafifim, neredeyse kanatlanıp uçacam.

Bütün ailem, arkadaşlarım Türkiye'de, buraya ilk geldiğimde yapayalnızdım ama yine de mutluydum İnsanlar bana "ay evini özleyeceksin ilk zamanlar, ağlayacaksın" falan dedi. Bir kere, sadece bir kere ağlayacak gibi oldum, o da canım mantı çektiği içindi. Sonra Ermeni marketine gidip dondurulmuş mantı buldum, kendi kendime "Ermeni diasporası da olmasaydı ne halt yiyecektim ben?" dedim.

Marketin sahibi tonton amcaya teşekkür ettim. amca da "biz kardeşiz, aynı toprağın insanıyız." diye gülümsedi. Türkiye'de er***ni dölü diye hakaret olarak kullandığınız bu kimliği, bu amca burada mutluluk, huzur içinde, fişlenme korkusu olmadan yaşıyor.

 

Bakın şimdi, tipik bir günümü anlatıyorum…

Sabah kalkıyorum, tamam mı? hava mis, gürültü mürültü yok. bisikletime biniyorum, okula gidiyorum. bisikletimi kilitledikten sonra yolda beni gören tanımadığım insanlara selam veriyorum. sonra derse gidiyorum, hocam "Mr. bilmemne" diye hitap edenlere gülümsüyor, "bana Tom diyebilirsiniz" diyor. Tom diye hitap ettiğim adam dünyaca ünlü bir Hidroloji profesörü bu arada. Ama adamda ego sıfır derste, başka bir profesör olan arkadaşının göbeğiyle dalga geçiyor mesela, arkadaşı da ön sırada gülüyor.

“ Aklıma, sırf not ortalamam kızınınkinden yüksek diye bana dersinden kırık not vermeye çalışan devlet okulundaki öğretmenim geliyor. "oh, iyi ki buradayım" diyorum.””

 

Sonra ders bitiyor, "hadi bir şehre gideyim" diyorum. otobüse biniyorum, öğrenci olduğum için bedava. otobüs şoförü kadın gülümseyip "bugün nasılsın?" diyor, "iyiyim teşekkürler siz?" diye sorunca gülümseyip "ben de iyiyim, teşekkürler" diyor.

“Aklıma, küçük bavulum bir yolcuyu daha konserve gibi arabasına sıkıştırmasına engel olacak diye beni yaka paça minibüsünden atan minibüs şoförü geliyor. "oh, iyi ki buradayım" diyorum.”

 

Sonra 15 dakikada 15 kilometre uzaktaki şehir merkezine ulaşıyorum. Bazen bisikletimi de yanımda götürüyorum. sonra bir bakıyorum şehir meydanında bir grup canlı müzik yapıyor. kenarda da 60 yaşındaki bir çift çılgınlar gibi salsa yapıyor.

“ Aklıma, yürümeye dermanı kalmamış ama bedava otobüsü ve yemeği duyunca “O”mitingine gelip "Devlet büyüğümüze “bir yerlerinin kılıyım" diye bağıran teyze geliyor. "oh, iyi ki buradayım" diyorum.”

 

Ha… miting demişken, bir grup yerli Amerika’lının Kuzey Dakota'daki petrol boru hattını protesto etmek için caddeyi kapatıp yürüdüğünü görüyorum. o an çok sinirleniyorum, "Kuzey Dakota'da bile polis protestocuyu dövüyor" diyorum. Sonra gözümün önündeki manzaraya tekrar bakıyorum, yolu kapamışlar, yürüyorlar lan megafonlarla falan!.. Kimse de müdahale etmiyor.

“Gözümün önüne, 1 haziran 2013 günü gezi parkı'nda üstüme doğru koşan polis, arkasındaki toma geliyor. yine sinirlerim bozuluyor ama derin bir nefes alıp "neyse neyse, iyi ki buradayım" diyorum.”

 

Dönüşte markete gideyim diyorum. 4 blok uzağımda organik ürün satan küçük bir kooperatif marketi var, Mahallede yaşıyorsanız hisse alıp üye oluyorsunuz, indirimli alışveriş yapıyorsunuz. Ülkemdekinin yarına fiyatına ihtiyaçlarımı alıyorum.

“Sonra aklıma, Türkiye'de aynı alışverişe buradakinin iki katını ödediğimim para geliyor aklıma. Burada kazandığım paraya oranlıyorum, zengin hissediyorum kendimi "oh, iyi ki buradayım" diyorum.”

 

Bazen gece 11 gibi mahallede koşuya çıkıyorum. arada mola veriyorum, başımı yukarı kaldırdığımda yüzlerce yıldız görüyorum. "Bunlar İstanbul'da görünmüyor, ne kadar da güzellermiş" diye düşünüp koşuma devam ediyorum.

“Gökyüzünü görmemi engelleyecek ne çirkin bir gökdelen ne de beton yığını alışveriş merkezleri var. "oh, iyi ki buradayım" diyorum.”

 

Ha… bu arada, önümüzdeki hafta da 12 saatlik bir tecavüze karşı savunma dersi alacağım,o da ücretsiz, okulun polis ekibi düzenliyor. Aklıma Özgecan Aslan, Hande, Kader ve daha nice adını unuttuğumuz kadın geliyor aklıma.

 "Onların da bu dersleri alma şansı olsaydı acaba şu anda hayatta olurlar mıydı?" diyorum. sonra yine "oh, iyi ki buradayım" diye şükrediyorum.”

 

Anlayacağınız, ben burada günde 10 vakit "oh, iyi ki buradayım da Türkiye'de değilim" diye şükrediyorum. Mikrop gibi üremiş ekşi trollerin mesajları umrumda bile değil.

Gelmiyorum lan, gelmiyorum.

Burada güzel bir iş bulup, bir ev kiralayıp, bir-iki sene sonra da 5-10 bin dolara güzel bir araba alıp burada güzel bir hayat kuracağım.

Sizin de belki o zamana jeton düşer de …

“Bu ırmağının akışına öldüğünüz” ülkenizde insan yerine konmadığınızı anlarsınız.

Elveda Ülkem

Seni Özlemiycem

 

Yağmur E.

Fransa

 


Haber Ara

© 2019 bodrumkapak.com - Her Hakkı Saklıdır.

Cevat Şakir Cad. No:106/3 2.Kat Bodrum-Muğla
0252 316 04 03 / bodrumkapak@gmail.com