2023 HEDEFİ KAÇ MADENCİNİN ÖLÜMÜ? - BODRUM KAPAK HABER

2023 HEDEFİ KAÇ MADENCİNİN ÖLÜMÜ?

2733 kez okundu
Mustafa Balcı

 

Sayın Başbakan;

Siz 2023 yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olma hayalini kurmaya devam ededurun, aşağıdaki konularla ilgili hedeflerinizi açıklarsanız bir yurttaş olarak geleceğe umutla mı bakayım, yoksa umudumu tümüyle yitireyim mi, karar vereceğim.

2023 hedeflerinize ulaşmak için kaç işçinin kazalarda ölmesini planladınız? Ben basit bir hesap yaptım: Partinizin iktidar olduğu tarihten bu yana, yani on iki yıldır, 14.000 işçi iş kazalarında ölmüş. Kabaca yıl başına 1.160 kişi düşüyor. Bu süre içerisinde ülkede yıllık ortalama yüzde 4,8 büyüme hızı gerçekleştiğine göre her yüzde 1 büyümeye kurban verdiğimiz işçi kardeşimizin sayısı 240 oluyor.

Ekonomi okudunuz, istatistiği bilirsiniz. Bıraktım sizin 2 trilyon dolar milli gelir hedefinizi 1,5 trilyon dolara ulaşılması bile benim için sürpriz olur. Hadi diyelim ulaştık, bunu için yılda ortalama yüzde 6 büyüme hızını tutturmamız gerekir. Bu da 10 yılda 60 puan eder ki karşılığında yine 14.400 işçi ölümü faturası çıkar ortaya…

Madenlerde ölen işçi sayılarının genel iş kazaları sonucu kaybedilen toplamın yüzde 15’i olduğu hesaba katılırsa, 2023 hedeflerinizi tutturmak için 10 yıllık süre zarfında 2160 maden işçisini toprağa gömeceksiniz demektir. Yani her bir puan kalkınma hızı için 36 madenci ölecek, öyle değil mi Sayın Başbakan?

Madem istatistiklerden gidiyoruz, bu işçi kardeşlerimizin toprağın altında yüzde kaçı canlı canlı gömülecek, yüzde kaçı canlı canlı yanacak, yüzde kaçı canlı canlı dumandan boğulacak, ve nihayet yüzde kaçı canlı canlı suda boğulacak?

12 yılda alamadığınız önlemleri gelecek 10 yılda alacağınıza dair hiç umudum yok. Bu nedenle hedefleriniz sizin olsun bu canları ailelerine bağışlayın. Hesabını soramadığınız babasız dünyaya gelen bebenin, yüzme bilmeyen oğlunun su içinde ne yapacağını düşünemeyen gözü yaşlı ananın ahını daha başkalarından da almadan vazgeçin bu 10. Büyük ekonomi olma hayalinden.

Sayın Başbakan;

İhracatı 2023 yılında 500 milyar dolara çıkartacağınızı hedeflemişsiniz. Ne güzel. “Hayal bir tohumdur, ektim ama biçemedim” derler, diyelim ki 400 milyar oldu. Bu da iyi, iyi de yılda 300 küsur kadın şiddete bağlı öldürülüyor. Bu konuda 2023 planınız nedir acaba? Her yıl Mısır-İsrail savaşında ölen kadar insanı yollarda telef ediyoruz. Bir akademisyen olarak bu sayının açılan imam-hatip okulları ve yapılan camilerle düşeceğine mi inanıyorsunuz, yoksa bir bilim adamı kimliğinizle bilimin ışığında daha rasyonel çözümleriniz var mı?

Kadın-erkek eşitsizliği endeksinde 144 ülke arasında 125. sırada sürünmek sizin gibi büyük hedefleri olan bir kişiliği ırgalamayabilir. Ama bizim gibi küçük insanlar için önemlidir. “Varsın 140. sıraya gerileyelim, yeter ki 2 trilyon milli gelirimiz, 500 milyar dolar ihracatımız olsun” mu diyorsunuz, yoksa başka bir düşünceniz mi var? Eğer var ise beni aydınlatmanızı rica ediyorum.

Sayın Başbakan;

Hükümetiniz 2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri şiarıyla yola çıktı. Bakın bu hedefler tutar. Hatta 2023’e kalmadan tutar. Ama tutsa ne olur? O turistler her doğan 1000 bebekten 53’ünün daha bir yaşına gelmeden öldüğü bir ülkeye gelmiyorlar mı? Bu ölümlerin çoğunun oyun yaşında, daha annelik bilinci kazanmamış kızların evlendirilmesi sonucunda oluştuğunu belki turistler bilmezler, ama herhalde sizin gibi sosyal bilimlerle uğraşan bir profesör bilir değil mi? Yoksa yanılıyor muyum?

Ama ülkemizde kızların yüzde 30’unun daha 18 yaşına gelmeden evlendirildiğine mutlaka vakıfsınızdır. Peki bu konuda 2023 hedefleriniz nelerdir? Çocuklara fıkıh, kelam, hadis okutup günde 20 rekat namaz kıldırarak mı bu sorunların üstesinden geleceksiniz? Yoksa bunların hiçbirini yapmayan, dine inanç oranı yüzde 15’lerde sürünen Avrupa ülkeleri gibi bilimsel yollarla 53 bebek ölümünü 10’a düşürebilecek misiniz?

Hani öğretmek gibi olmasın, ne haddimize, bu sorunların hepsinin altında “eğitim” yatar Sayın Başbakan. Şimdiye kadar her değişen eğitim bakanıyla değiştirilen bir eğitim politikasını çağdaş bilimsel bir eğitim reformu ile istikrara kavuşturacağınız yönünde ne bir ışık görüyorum, ne de herhangi bir ipucu. Yeter ki daha da geriye götürmeyin.  

Sayın Başbakan;

Sözü uzattım, ama kısa bir sorum daha olacak size; 60’larda bizden bir hayli geride olan İrlanda ve Güney Kore, nasıl oldu da bizi sollayıp fersah fersah ileri gittiler?

Size bir ipucu verebilirim. Detaylı araştırmalara girip değerli vaktinizi harcamayın. Eğitimde neler yaptıklarına bir bakın, mutlaka göreceksiniz sebebini.

Kısacası, 2023 hayalleriniz sizin olsun, işçilerimizi, madencilerimizi, kadınlarımızı, bebelerimizi bize bırakın.

Sizin tabirinizle, kalın sağlıcakla…

 

31.10.2014 – Bodrum Yokuşbaşı

 


Haber Ara

© 2019 bodrumkapak.com - Her Hakkı Saklıdır.

Cevat Şakir Cad. No:106/3 2.Kat Bodrum-Muğla
0252 316 04 03 / bodrumkapak@gmail.com